Nie 60 a już 200 mld zł!

dnia

Żydzi chcą rekompensat od Polski

WA3Zc

Grupa 46 kongresmenów wywiera naciski na amerykański Departament Stanu, aby ponownie zajął się restytucją mienia żydowskiego w Polsce. Chodzi o 200 mld zł.

Na niebagatelną sumę składają się rekompensaty, jakie Polska miałaby  zapłacić za majątek należący przed II wojną światową. Oznacza to, że de facto państwo polskie odpowiadałoby za zagrabienie majątku Żydów przez Niemców, a następnie przejęcie go przez komunistów.

„70 lat po holokauście i 25 lat po upadku żelaznej kurtyny istotny odsetek nieruchomości niegdyś należących do Żydów, skonfiskowanych przez nazistów i ich kolaborantów podczas holokaustu, nie został zwrócony prawowitym właścicielom lub ich spadkobiercom” – piszą kongresmeni w liście do Johna Kerry’ego.

Politycy domagają się, aby Polska jak najszybciej uregulowała kwestie majątkowe z gminami wyznania mojżeszowego i organizacjami żydowskimi. Nie biorą nawet pod uwagę, że gminy żydowskiej odzyskały już majątek, a struktura społeczna II RP jest trudna do przełożenia na współczesne roszczenia.

„Przedwojenna Rzeczpospolita miała 35 mln obywateli. To byli obywatele Polscy różnych narodowości. Polska była krajem wielu mniejszości narodowych. Bardzo trudne jest teraz takie klasyfikowanie mienia ze względu na narodowość” – mówi europoseł Janusz Wojciechowski (PiS).

Problematyczny jest również fakt, że niektóre środowiska żydowskie domagają się zwrotu majątku po osobach, które zginęły w czasie II wojny światowej i nie pozostawiły po sobie spadkobierców. Warto wspomnieć, że bardzo wielu Żydów z tej grupy było obywatelami Polski.

„Jeśli Polacy powinni coś od tych środowisk usłyszeć to słowo „dziękuję” – za to, co Polacy robili wobec Żydów podczas II wojny światowej, często narażając własne życie. Natomiast jeśli te środowiska mają jakieś roszczenia, to najlepiej by było, żeby składali je do państwa niemieckiego bo to Niemcy są odpowiedzialni za drugą wojnę światową” – podkreśla poseł Jan Dziedziczak (PiS).

W Polsce nadal nie ma ustawy reprywatyzacyjnej, która regulowałaby te kwestie. To stwarza pole do nadużyć. Tymczasem list amerykańskich parlamentarzystów może mieć poważne konsekwencje.

„Tu, wydaje się, chodzi o pewną akcję polityczną, która jest mocno niebezpieczna dla Polski” – mówi prof. Mieczysław Ryba.

Na razie John Kerry nie odpowiedział na list kongresmenów.

gah/radiomaryja.pl

[fot. freeimages.com]

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/swiat/zydzi-chca-rekompensat-od-polski,14225270310#ixzz3f1eEeQ9q

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s